

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Zener Voltage | 2.4 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 50 µA |
| Reverse Current | 2 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 2 µA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 51
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11285
Ext.Price$0.11285
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11285 | $0.11285 |
| 10 | $0.04822 | $0.48220 |
| 50 | $0.04326 | $2.16300 |
| 100 | $0.03881 | $3.88100 |
| 500 | $0.03694 | $18.47000 |
| 1000 | $0.03505 | $35.05000 |
| 3000 | $0.02505 | $75.15000 |
| 5000 | $0.02257 | $112.85000 |
